Přehled filmů

Program budeme doplňovat dle potvrzení licencí. Už teď se můžete těšit na filmy Zemí mrazivých vyhlídek nebo Vnitroblok. První je inspirací ze severu Evropy o architektuře v krajině a umění ve veřejném prostoru, druhý je o místě, které máme od Kulaťáku jen pár minut.

film Vnitroblok

34 minut, 2014, režie a scénář: Marika Pecháčková, kamera: Vít Klusák, Jan Šípek, Marika Pecháčková.

Nastěhovali jsme se do dejvického bytu s balkonem do vnitrobloku. Každý den na něj koukám a je mi z něj úzko. Je opuštěný, rozparcelovaný, mrtvý. „Pokud žijete vedle něčeho mrtvého, je něco mrtvého i ve vás,“ řekl mi jeden ze sousedů.

Film je sledováním mého pokusu o zbourání plotů a propojení celé plochy do jednoho prostoru. Tím se kromě materiálních bariér odhalují i bloky vnitřní: skryté mechanismy strachů mých sousedů (mě ovšem nevyjímaje), které rozhodují o pohnutkách k dnešnímu izolacionismu. Film je tak kromě záznamu konkrétní akce i pokusem o reflexi nad tím, co je normální pro dnešní sousedské vztahy a pro lidskou blízkost obecně.

 film Zemí mrazivých vyhlídek

42 minut, 2016, režie: Jan Strejcovský, scénář: Dan Merta, kamera: Filip Marek

Film pojednává o přístupu různých architektů a sochařů, tematicky sdružených projekty Skulpturlandskap Nordland a National Tourist Roads Norway, k práci v krajině. Dokumentuje jejich snahy a fluidním kamerovým rámováním i výpověďmi samotných autorů, kurátorů, představitelů kulturních institucí, studentů i kolemjdoucích se snaží ohledat principy utváření veřejného prostoru a koexistence krajiny s lidskou intervencí.

Autobusy přiváží německé turisty k zázračnému zrcadlu, ve kterém nevidí sebe, ale rozeklanou krajinu za sebou. Za pět minut objekt zase osiří. O několik fjordů dál zatím ředitel filmové sekce Norské národní knihovny ze své terasy shlíží na kolosální postavu stojící ve vodě přístavu a s vážnou tváří doznává, že sousedy nejvíce dráždí přílišná míra abstrakce současného umění, proto píší rozhořčené básně na téma: „Proč tento „Muž z moře“ nemá mužské přirození?“